Ev Dekorasyon Blogu

Halı Sararması Nasıl Çıkar? 4 Pratik Adım!

0

Halı Sararması nasıl çıkar? Halıların sararması; yaşam alanlarında sıklıkla karşımıza çıkan bir sorundur. Bu sorun her şeyden önce halıların estetik olmayan bir görselliğe sahip olmasına neden olur. Böyle durumlarda halınızı temizlemeniz ve sararmış halılarınızı geri döndürmenizde fayda var. Peki, halı sararması nasıl çıkar? Son derece can sıkıcı bir sorun olan halıdaki sarı lekeler nasıl çıkar? İşte bu ve benzeri sorular hakkında merak ettiğiniz ayrıntılar!

Halınızdaki sararma lekesini çıkarmayı istediğiniz zaman karşınıza farklı alternatif seçenekler çıkacaktır. Burada hangi yöntemi tercih edeceğiniz konusu esasında doğrudan halınızın özellikleriyle doğrudan ilgilidir. Yine halınızdaki sararmanın nedeni de hangi tür tekniği tercih edeceğinizi mümkün kılar. Bu aşamada halınızdaki lekelerin çıkarılmasına yönelik farklı tekniklerden söz edebiliriz. Peki, halı sararması nasıl çıkar? İşte 4 adımda sararmış halılardan kurtulmak için işe yarar bir formül!

  1. Aşama; bir sprey şişesinde 2 yemek kaşığı bulaşık sabunu ve 1 fincan beyaz sirke çözeltisini karıştırmalısınız. Bu karşımda yer alan sirke, sarı lekeleri çıkaracak ve halı liflerinde kalan kokuları öldürecektir. Böylece sarı lekelerin halından çıkması daha pratik bir hal alacaktır.
  2. Aşama; karışımı lekeli alana püskürtmelisiniz. Ardından kir parçacıklarını çıkarmak için yumuşak kıllı bir fırça veya eski bir diş fırçası ile ovalamalısınız. Tüm sararma gidene kadar bu işlemi birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir. Burada ovalama işlemini tekrar edip etmeme meselesi; tamamıyla halınızdaki sararmanın boyutuyla doğrudan ilgilidir.
  3. Aşama; halı yüzeyinde köpük kalmayana kadar her sabun ve sirke uygulamasından sonra soğuk suyla durulamalısınız. Ancak bu sayede tam olarak beklentinizi karşılayacak bir şekilde halınızdaki bu can sıkıcı sorundan kurtulabilirsiniz.
  4. Aşama; üzerinde yürümeden veya ağır mobilyaları tekrar yerine koymadan önce halınızın tamamen kurumasını beklemelisiniz. Aksi takdirde, ayakkabı çiziklerinden veya mobilya ayak izlerinden kaynaklanan daha fazla lekeyle karşılaşabilirsiniz!
Halı Sararması nasıl çıkar
Halı Sararması nasıl çıkar

Halıdaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Halı Sararması nasıl çıkar? Halınızdaki sararmış lekelerden kurtulmayı istiyorsanız, karşınıza farklı alternatif seçenekler çıkacaktır. Mesela; Halınızdaki yiyecek lekeleri veya evcil hayvan idrarı gibi organik maddeleri oksitleyerek çalışan oksijen bazlı bir temizleyici kullanabilirsiniz. Bu tür bir temizleme solüsyonu, kullanımdan sonra herhangi bir kalıntı bırakmadan halınızdaki lekeleri çıkarmak için işe yarayacaktır.

Oldukça can sıkıcı bir sorun olarak karşımıza çıkan halı sararması nasıl çıkar? Halınızdaki bu lekeyi çıkarmak istiyorsanız, ilk önce halınızdaki lekenin nedenini biliyor olmalısınız. Bununla birlikte halınızın üretildiği malzemeyi de biliyor olmanız gerekmektedir. Aşağıda sıraladığımız adımlar; etkili bir şekilde halınızdaki lekelerin çıkarılmasını mümkün kılar;

İlk yapmanız gereken halılarınızı elektrikli süpürge ile temizlemektir. Bu halıdaki tüm toz parçacıklarını giderecek ve daha pürüzsüz ve temiz hale getirecektir.

Ardından halıdaki lekeleri çıkarmak için bir fırça veya süpürge kullanabilirsiniz. Bu aşamada halınızın daha fazla zarar görmemesi için keskin nesneler veya kimyasallar kullanmadığınızdan emin olmanız gerekmektedir.

Halı neden sararır? Sorusunun yanıtını biliyor olmak halınızdaki bu can sıkıcı sorundan kurtulmak noktasında elinizi güçlendirecektir. Çünkü halınızda yer alan sararma sorunundan kurtulmak için ilk önce halıdaki sararma sorununun kaynağını biliyor olmanız gerekir. Böylece daha isabetli bir şekilde halınızı temizlemeyebilirsiniz.

Salonlardaki Halı Sararması Nasıl Çıkar?

Halı sararması nasıl çıkar? Halınızı temizlemenin ilk adımı, halıyı iyice süpürmektir. Bu, halınızı mahvedebilecek gevşek kir ve kalıntıları temizleyecektir. Bu aşamada halıları yıkadıkta sonraki sürece dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle halıların iyi durulanması ve kurulanması dikkat edilmesi şart olan özelliklerdendir. Halıları yıkadıktan sonra sarı lekelerle uğraşırken, tekrar oluşmasını önlemek için yapılabilecek birkaç şey vardır:

  • Halınızı yıkarken soğuk su kullanın
  • Halınızı yıkama işlemi sonrasında iyice durulayın
  • Yıkama işlemi sırasında mutlaka kaliteli bir deterjan kullanın

Halıyı yıkadıktan sonra sarı lekeler yaygın bir sorundur. İdrar ve gıda boyası da dahil olmak üzere birçok şeyden kaynaklanabilirler. Sarı lekelere yiyecek dökülmeleri, toz akarları ve evcil hayvan idrar lekeleri gibi başka şeyler de neden olabilir. Ancak günümüz itibariyle pek çok farklı nedene bağlı olarak halılardaki sararma sorunundan kurtulabilirsiniz. Peki, halı sararması nasıl çıkar? İşte merak edilen ayrıntıların tamamı!

Halıdaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?
Halıdaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Halılarda Yer Alan Sarı Lekeler Nasıl Çıkarılmaktadır?

Halı sararması nasıl çıkar? Halıdan sarı lekeleri çıkarmanın ilk adımı, eski bir diş fırçası veya yüzeyleri ovmak için tasarlanmış başka bir fırça ile ovmadan önce alanı sıcak su ve bulaşık deterjanı ile ıslatmaktır. Halı liflerinizin renk haslığını bozacağından ağartıcı veya ağartıcı içeren temizleyiciler kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Halı liflerinde ileride lekelenme sorunlarına neden olabilecek kalıntı kalmaması için tüm sabunu bir bahçe hortumu veya elektrikli püskürtücü ile durulamanız gerekmektedir. Bu araçlardan herhangi birine erişiminiz yoksa sazanınızın büzülmesini önlemeye yardımcı olacağından bunun yerine soğuk su kullanabilirsiniz. Bu aşamada suyun sertliğine dikkat ediyor olmanız şarttır.

Halılarda Yer Alan Sarı Lekeler Nasıl Çıkarılmaktadır?
Halılarda Yer Alan Sarı Lekeler Nasıl Çıkarılmaktadır?

Bütün bu bilgiler ışığında sarı lekeler halılarda sık görülen bir sorundur. Halınızdaki çok fazla deterjan veya yumuşatıcı kullanılması veya yanlış türde deterjan kullanılması neden olur. Bu lekelerin çıkarılması zor olabilir, bu nedenle göründükten sonra mümkün olan en kısa sürede gerekmektedir. Böylece halı sararması nasıl çıkar? Sorusuna kapsamlı bir şekilde yanıtlar verdik! Siz de kendi yöntemlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Halıda sarı su lekesi nasıl çıkar?

Sarı su lekesini fark ettiğinizde, mümkün olan en kısa sürede müdahale etmek önemlidir. Çünkü leke kurudukça çıkarılması daha zor olabilir. Burada ilk adım olarak, halı üzerindeki lekeyi hafif nemli bir bezle silerek başlayın. Su lekesini çıkarırken mümkün olduğunca fazla su kullanmaktan kaçının, çünkü fazla su lekenin yayılmasına neden olabilir.

Bir fincan beyaz sirkeyi iki fincan su ile karıştırın ve bir sprey şişesine doldurun. Hazırladığınız bu çözümü sarı su lekesinin üzerine püskürtün. Ardından temiz bir bezle lekeyi nazikçe ovarak çıkarın. Sirke, lekeyi çıkarmada doğal bir temizleyici olarak etkilidir.

Eğer sarı su lekesi hala halıda görünüyorsa, bir miktar bulaşık deterjanını ılık suyla karıştırarak oluşturduğunuz köpüklü çözümle lekeyi temizleyin. Deterjan, yağ ve kirleri parçalayarak lekenin kolayca çıkarılmasına yardımcı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.