Ev Dekorasyon Blogu

Mandallardan Neler Yapılabilir?

0

Mandallardan neler yapılabilir? Mandallar yaşam alanlarında sıklıkla karşılaştığımız malzemelerdir. Elbiselerimizi asmak için kullandığımız mandallar, tasarım noktasında geniş bir ürün yelpazesine de sahiptir. Dolayısıyla yaratıcı geri dönüşüm fikirleri söz konusu olduğu zaman mandallar harika fırsatları beraberinde getirecektir. Peki, görsellik konusunda üst düzeyde bir etkiye sahip olan mandallardan neler yapılabilir? İşte detaylar!

Mandallar günümüz dünyasında farklı şekillerde kullanılmaktadır. Sadece elbiselerimizi asmak için değil, aynı zamanda dekorasyon amaçlı ve ev dekorasyonu amacıyla hediyelik eşya yapmak ve el işi ürünler gibi birçok başka şey için de kullanılırlar. Mandalların en yaygın kullanımı evde el işleri ve hediyeler yapmaktır.  Mandallar, eskisinden daha çekici görünmesini istiyorsanız, elbiselerinizi askılara asmak veya evinizin etrafında dekorasyon olarak kullanılabilir. Ahşap dışında cam veya plastik boncuk gibi farklı malzemeler kullanarak kolye, küpe, bileklik gibi takı aksesuarlarına da dönüştürebilirsiniz.

Hepimiz evimizdeki vintage tarzı mobilyaların görünümünü severiz. Ancak bazen evinize uygun bir parça bulmak zor olabilir. Birkaç basit malzeme ve biraz geri kazanılmış ahşapla bu görünümü kendiniz kolayca oluşturabilirsiniz. Mandallar, özellikle çamaşır asmak söz konusu olduğunda, evde her gün kullandığımız bir şeydir. Ancak mandalların aklınıza gelmemiş olabilecek başka birçok kullanımı vardır. İşte basit bir tasarım yardımıyla yapabileceğiniz şeylerin bir listesi;

  • Elbise askısı yapabilirsiniz
  • Resim çerçevesi yapabilirsiniz
  • Tuvalet kağıdı tutucu yapabilirsiniz

    Mandallardan neler yapılabilir?
    Mandallardan neler yapılabilir?

Mandallardan Elbise Askısı Yapabilirsiniz

Eski elbise askılarınıza yeni bir görünüm vermek istiyorsanız tek ihtiyacınız olan biraz boya ve ellerinizi biraz bekletmektir. Mandalları istediğiniz renge veya desene boyayabilir ve kendi benzersiz elbise askı setinizi yapabilirsiniz. Bu işlemin en iyi yanı, herhangi bir özel alet veya ekipman gerektirmemesi ve herkesin bunu yapabilmesidir! Böylece harika bir tasarıma imza atma şansına sahip olabilirsiniz.

Mandallardan Resim Çerçevesi Yapabilirsiniz

Resim çerçevesi yapman; mandallar için harika bir seçenektir. Bir yerlerde duran eski bir resim çerçeveniz varsa, neden mandallarla onu kullanışlı bir şeye dönüştürmeyesiniz? Bu zanaat için ihtiyacınız olan tek şey biraz boya, biraz kağıt ve biraz yapıştırıcı veya kauçuk çimentodur. Ayrıca, duvarınızda harika görünecek dekoratif bir resim çerçevesi yapmak için kağıdı nasıl ilginç şekillerde kesip katlayacağınızı da bilmeniz gerekecektir!

Mandallardan resim çerçevelerini bir tahtaya yan yana yerleştirerek ve ardından her köşesinden geçecek şekilde içlerinden ip geçirerek yapabilirsiniz. Bu çerçeveyi duvara astığınızda, içinde cam olmayan bir çerçeve gibi görünecektir. Eskiden cam olan dört köşeli boş bir çerçeve yapmak isterseniz de mandallar harika duracaktır! Resim çerçevenizde dörtten fazla köşe istiyorsanız, zaten orada olanların arasına, birbirlerinden yaklaşık 2,5 santimetre ayrılacak şekilde daha fazla mandal ekleyebilirsiniz.

Mandalardan Tuvalet Kağıdı Tutucu Yapabilirsiniz

Mandallardan tuvalet kağıdı tutucu yapmak, herkesin tuvalet kağıdı olmadan yapabileceği basit ama eğlenceli bir başka projedir. Mandallar, evde bir şeyler yaratmak için harika bir araçtır. Kullanımları kolaydır ve onlarla bir şeyler yaratmanın birçok farklı yolu vardır. Tuvalet kağıdı tutucu yapmak için birkaç tane mandalı yan yana getirip; yapışmanız yeterli olacaktır.

Mandallardan Elbise Askısı Yapabilirsiniz
Mandallardan Elbise Askısı Yapabilirsiniz

Mandallarla Bitlileriniz İçin Çubuk Yapın!

Mandalları kullanmanın bir başka popüler yolu da onları bitkiler için çubuk olarak kullanmaktır. Mandalları bitkilerinizin büyümesini istediğiniz yere yapıştırabilir ve ardından dikim için hazır olduklarında bitkilerinizi etraflarına yerleştirebilirsiniz. Bu yöntemin en iyi yanı, bitkilerinizi her taşımanız gerektiğinde yeni delikler kazmak zorunda kalmadan hareket ettirmenize izin vermesidir.

Evde Mandallardan Neler Yapılabilir?

Mandallar ahşap veya metal ile çalışırken bir tür kalıplama aracı olarak kullanmaktır. Örneğin, küçük ahşap kutular yapmak isterseniz, kutularının içine yerleştirilmiş mandalları kullanabilir. Mandal çok basit ve kullanışlı bir araçtır. Duvara bir şeyler asmak için kullanabilir veya kereste parçaları gibi şeyleri bir arada tutmak için kullanabilirsiniz. Mandal o kadar kullanışlı ki mandallardan da bir şeyler yapabilirsiniz.

Mandallarla Bitlileriniz İçin Çubuk Yapın!
Mandallarla Bitlileriniz İçin Çubuk Yapın!

Mandallardan Pano Düzenleyici Yapabilirsiniz!

Bir delikli panoyu duvara çivilerle çakarak ve ardından panoya mandal yerleştirerek bir delikli pano düzenleyici yapabilirsiniz. Bu düzenleyiciyi, el altında tutmak istediğiniz ancak sergilemek istemediğiniz araçları veya diğer öğeleri saklamak için kullanabilirsiniz. Mandallar, tıpkı lego blokları gibi lego parçaları olarak kullanılabilir. Ancak bu durumda bunları birbirine yapıştırmanız gerekmez çünkü mandalın kendisi tarafından bir arada tutulacaktır. Mandalları kartona yapıştırarak ve ardından boya kalemleri veya boya kalemleriyle boyayarak bir “mandal figürü” yapabilirsiniz.

Mandallar bir şeyleri bir arada tutmak için kullanılır. İnce, tahta veya plastik şeritlerdir. Mandal kullanarak bir şeyler yapabilirsiniz. Mandal, gömlek, pantolon ve elbise gibi kumaşlar için tutturucu olarak kullanılabilir. Kıyafetlerinizi daha çekici göstermek için kullanabilirsiniz. Mandallar, çamaşır ipine veya gardırobunuzdaki bir askıya kıyafet asmak için kullanılabilir. Mandallarlardan nelere yapılabilir, denildiğinde karşımıza harika tasarımlar çıkabilir. Böylece göz alıcı tasarımlara imza atarak, evde keyifli bir şekilde vakit geçirebilirsiniz.

Mandallardan Pano Düzenleyici Yapabilirsiniz!
Mandallardan Pano Düzenleyici Yapabilirsiniz!

Mandalları, iki tahta kalası birbirine yapıştırarak ve ardından renkli boyalarla boyayarak ve küçük tahta parçalarını çerçeveye açılan deliklere düzenli aralıklarla yapıştırarak bir tekerlek veya tekerleğin parmaklıkları gibi dışarı çıkacak şekilde bir resim çerçevesi yapmak için de kullanılabilirsiniz. Farklı açılardan bakıldığında çok güzel görünen, güneş ışığı altında su üzerinde oluşan dalgalı desenler oluşturabilirsiniz. Böylece mandallardan neler yapılabilir? Sorusuna kapsamlı bir şekilde yanıt verdik!

Mandal nerelerde kullanılır?

Mandalın en yaygın kullanım alanı, çamaşır kurutma askılarıdır. Mandallar sayesinde giysileri düzgün bir şekilde askılara asabilir ve rüzgarın etkisiyle savrulmasını engelleyebiliriz. Ayrıca, küçük çamaşırları bir arada tutarak, kaybolmalarını önlerler.

Evde düzen ve organizasyon sağlamak için mandalları yaratıcı bir şekilde kullanabilirsiniz. Örneğin, mutfakta açılan çip poşetlerini mandallarla kapatıp içerideki içeriğin tazeliğini koruyabilirsiniz. Ayrıca, kabloları düzenlemek için de mandallardan faydalanabilir ve masanızın üzerindeki karmaşayı azaltabilirsiniz.

Mandalı boyayarak veya süsleyerek benzersiz kitap ayraçları elde edebilirsiniz. Kitaplarınızın sayfalarını kolayca bulmanızı sağlayacak ve okuma deneyiminizi daha keyifli hale getirecek bu pratik aksesuarları kendiniz yapabilirsiniz.

Mandalları bir ip veya şerit üzerine asarak, fotoğraflarınızı sergilemek için şık bir fotoğraf tutucu oluşturabilirsiniz. Bu basit düzenlemeyle, özel anılarınızı güzel bir şekilde sergileyebilir ve dekorasyonunuza kişisel bir dokunuş ekleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.