Ev Dekorasyon Blogu

Oturma Odası Dekorasyonu 2023 Trendleri

0

Oturma odası dekorasyonu konusunda detaylı bir araştırma yapmak, bu tarz tasarımların harika bir etkiye sahip olmasını mümkün kılar. Çoğunlukla misafirlerin ağırlandığı birçoğumuzun salon olarak adlandırdığı oturma odaları evdeki vaktin en çok geçtiği alanlardan bir tanesidir. Oturma odaları genellikle evin en geniş ve merkezi odasıdır. İnsanların çoğunlukla zorlandığı bir konu olan oturma odası dekorasyonu en çok yeni eve taşınan kişilerde ya da mobilyalarını yenilemek isteyen kişilerde görülür.

En çok vakit geçirdiğimiz alanlardan birisi olan misafirlerimiz burada ağırlayacağımız için oturma odalarının bizim tarzımızı ve zevkimizi yansıtmasını isteriz. Bunun içinde çokça araştırmalar yaparız. Birçok model beğenebiliriz, mağazalarda gördüğümüz oturma gruplarını almak isteyebiliriz fakat burada en önemli şey oturma odanızın genişliğidir. Bu nedenle oturma odasına mobilya seçmeden önce odanın genişliğini iyi ölçmek gerekir.

Eğer küçük bir odanız varsa mobilyalarınızı daha minimal ve odayı boğmayan mobilyalardan seçmeniz gerekir. Eğer büyük geniş bir odaya sahipseniz aslında bu büyük bir avantajdır. Geniş oturma odalarında büyük oturma grupları, yemek grupları gibi mobilyaları seçerken “Odaya sığar mı?” acaba demeden rahatlıkla seçebilirsiniz. Oturma odası dekorasyonu gündeme geldiği zaman karşımıza farklı tasarımlar çıkmaktadır.

Oturma Odası Tasarımları

Elbette ki Oturma odası dekorasyonu tasarımları konusunda farklı seçenekleri değerlendirmek her zaman önerilmektedir. Oturma odasını düzenlerken öncelikle kendi zevklerinize ve tarzınıza uygun mobilyalar seçmeniz gerekir. Odada asıl vakit geçirecek olan kişiler sizlersiniz ve bu nedenle kendinizi en iyi hissettiğiniz mobilyaları tercih etmeniz gerekir. Oturma odalarının daha şık ve tarz görünebilmesi için bazı ufak tüyolar elbette vardır. İlk olarak odanızın çok güneş alıp almaması, odanızın boyutu, tavan yüksekliği gibi birçok dikkat edilmesi gereken konular vardır.

Oturma Odası Dekorasyonu 2023 Trendleri
Oturma Odası Dekorasyonu 2023 Trendleri

İlk olarak oturma odanızdaki camlar küçük ise, odanız pek fazla güneş almıyorsa neler yapmalısınız? Mobilyalarınızı daha açık renkler seçerek odanızı ferahlatmalı ve aydınlatmalısınız. Bu renkler beyaz, krem gibi açık ve yormayan renklerdir. Büyük aydınlatmalar, led, lambader gibi aydınlatmalar sayesinde de odanızı aydınlatabilir ve modern bir görünüm oluşturabilirsiniz. Oturma odası dekorasyonu konusunda bir karar verirken; kapsamlı bir araştırma sürecini yakından takip etmeniz her zaman önerilmektedir.

Peki ya oturma odanızın tavan yüksekliği alçak ise nasıl tasarımlar kullanabilirsiniz? Elbette sizlerde uzun aydınlatmalar seviyor olabilirsiniz fakat alçak tavanlı evlerde bunları kullanmak pekte mümkün olmayacaktır. Bu nedenle daha çok ledler ya da tavana yakın aydınlatmalar tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Bu sayede hem göz yormayan bir görüntü oluşacak hem de daha modern bir tarza sahip olacaksınız. Böylece tam olarak talebinize uygun bir yaşam alanına sahip olma fırsatını elde edersiniz.

Oturma Odası Tasarımları
Oturma Odası Tasarımları

Oturma odalarınız küçük ise de daha minimal oturma grupları tercih etmelisiniz. Yemek masası koymak için odanızı öldürmemelisiniz. Küçük oturma odalarında da açık renkler tercih edilerek odayı daha geniş ve ferah göstermelisiniz. Odayı daha ferah gösteren bir diğer aksesuar ise aynalardır. Aynalar sayesinde odanızı daha büyük ve geniş gösterebilirsiniz. Bu nedenle bir duvarınıza büyük bir ayna kullanmak sizin için avantaj olacaktır. Oturma odası dekorasyonu tercihlerinde mutlaka yeni nesil fikirleri değerlendirmeniz gerekmektedir.

Oturma Odası Dekorasyonu Fikirleri

Oturma odanızın hem modern ve tarz olmasını istersiniz hem de orada uzun vakit geçireceğiniz için konforlu ve rahat olmasını istersiniz. Bu nedenle mobilya ve dekorasyon seçimlerini bu iki kriter içerisinde baz alarak yapmalısınız.  Oturma odalarınızı düzenlerken kendi tarzınız ve rahatınızı göz önünde bulundurarak seçimler yapmalısınız.

Tek ya da az rengi birlikte kullanmak istiyorsanız bile odanızın daha canlı ver tarz görünmesi için küçük dekorasyon ürünlerinde farklı ve canlı renkler kullanarak odanızın havasını değiştirebilirsiniz. Örneğin bej yoğunluklu bir oturma grubuna sahipseniz eğer canlı renklerde sarı, kırmızı, turuncu, mavi gibi bunları ufak dekorasyon ürünlerinde kullanabilirsiniz. Bu ürünler tablolar, kırlentler, vazolar ya da küçük biblolar olabilirler. Bu sayede odanızda dikkat çekici birkaç dekorasyon ürünü ile daha modern ve tarz sahibi bir odaya sahip olabilirsiniz. 

Diğer bir dekorasyon fikri ise odanızı daha zengin ve farklı göstermesi için mutlaka en az bir tane özgün bir obje kullanmanızdır. Tasarım bir ürün gibi duran obje odanıza farklı bir hava katıp daha zengin gösterecektir. Bu obje siz neyi seviyorsanız o olabilir. Örneğin büyük çini bir vazo, antika bir abajur ya da daha modern ve eşsiz gibi duran biblolar. Eğer sizin tarzınıza uygun ise büstler kullanarak da odanıza farklı bir hava katabilirsiniz. Oturma odası dekorasyonu tercihleri söz konusu olduğu zaman renk uyumunun üst düzeyde olmasının şart olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Oturma Odası Dekorasyonu Fikirleri
Oturma Odası Dekorasyonu Fikirleri

Renkli Oturma Odası Dekorasyonu

Eğer daha renkli oturma gruplarından hoşlanana biriyseniz eğer daha canlı renkler tercih etmelisiniz. Renkli oturma grupları oturma odanıza çok daha farklı bir tarz katacaktır. Bu renklerin uyumlu ve iç açıcı renkler olması çok önemlidir. Renkli oturma odası dekorasyonlarında en çok dikkat edilen şey renklerin uyumudur. Bu neden oturma gruplarınız ya da dekorasyon ürünlerinizi alırken renklerinin uyumuna, canlılığına bakmanız gerekir.

Kimi yerde parlak tonlar kimi yerde mat tonlar kullanabilirsiniz bu da odanızın monotonlaşmasına engel olur. Odada dikkati tek bir yöne çekmek zaten mantıklı bir hareket değildir. Bu nedenle odanın birçok yerinde dikkat çektirecek objeler ve renkler ile bunu oluşturabilirsiniz. Renkli oturma odalarına en çok yakışan şeylerden biride bitkilerdir. Bitkiler her renk grubu oturma odalarına yakışır fakat renkli oturma odalarında daha fazla uyum sağlayarak bir bütün oluşturur.

Eğer “Ben canlı bitki bakamıyorum.” diyen kişilerden iseniz yapay bitkiler de kullanarak odanızı canlı gösterebilirsiniz. Canlı ya da yapay büyük ya da küçük bitkiler odanıza her zaman farklı ve hoş bir hava katmış olacaktır. Tüm bu bilgiler ışığında Oturma odası dekorasyonu konusunda farklı fikirleri değerlendirirken kendi evinizin genel konseptini de dikkate almanız gerekecektir.

Renkli Oturma Odası Dekorasyonu
Renkli Oturma Odası Dekorasyonu

Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

 Oturma odası dekorasyonu tabi ki de sizin tarzınıza ve zevkinize göre olmalıdır fakat oturma odanız için daha iyi olması gereken bazı püf noktalar vardır. Eğer küçük bir oturma odasına sahip iseniz;

 • Açık renkleri tercih etmelisiniz.
 • Daha minimal oturma grubu seçmelisiniz.
 • Aydınlatmaları iyi seçmelisiniz.
 • Duvarlarınızda aynalar kullanarak geniş bir görüntü oluşturabilirsiniz.
 • Yerden kazandıracak şeyleri demeyin.
 • Vitrin yerine duvara oyuklar açarak bu şekilde vitrin oluşturabilirsiniz.
 • Televizyonunuzu duvara monte edin.

Eğer odanız geniş ise;

 • Duvarlarınızda tablolar kullanın.
 • Hem oturma hem de yemek grubu kullanın.
 • Daha koyu renkler tercih edebilirsiniz.
 • Birçok fazla biblo ve dekorasyon ürünü kullanabilirsiniz

Oturma odanızı daha modern ve tarz bir oda yapmak için odanıza göre ürünler seçmelisiniz. Bu sayede küçük odaları daha ferah büyük odaları ise daha modern gösterebilirsiniz. Fakat bunları yaparken kendi konforunuzdan ödün vermeden yapmalısınız. Çünkü gününüzün büyük bir bölümü oturma odalarında geçmektedir. Siz de bir birbirinden güzel Oturma odası dekorasyonu fikirleri için fotoğraf galerimizi inceleyebilirsiniz.

Oturma odasında neler olmalı?

Oturma odası, evimizin en önemli ve en sık kullandığımız alanlarından biridir. Aile üyeleri ve misafirlerle zaman geçirdiğimiz, dinlendiğimiz, eğlendiğimiz ve paylaşımlar yaptığımız bu mekan, evin kalbidir. Bu nedenle, oturma odasını dekore ederken ve düzenlerken, hem estetik hem de işlevselliği göz önünde bulundurmak önemlidir.

Evimizin kalbi olan oturma odası, günlük yaşamın karmaşasından kaçtığımız, dinlendiğimiz ve sevdiklerimizle keyifli vakit geçirdiğimiz özel bir alandır. Bu nedenle, oturma odasını dekore ederken, rahatlık, şıklık ve kişisel tarzı bir araya getiren bir tasarım yaklaşımı benimsemek oldukça önemlidir. Oturma odalarının olmazsa olmazı koltuk takımı ve sehpalardır!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.