Ev Dekorasyon Blogu

Mutfak Tezgah Arası Fayans Modelleri

0

Mutfak tezgah arası fayans modelleri 2023 yılının trendleri arasında bulunuyor. Mutfak dekore ederken en çok vaktin harcandığı kısımlardan bir tanesi fayanslardır. Mutfak tezgâhı ve dolapların arasında yer alan duvara uygulanan fayansların seçimini yaparken özen göstermeniz gerekecektir. Bu yazımızda mutfak tezgah arası fayans modelleri konusuna yer vererek; dekorasyon fikirleri oluşturmanıza destek olmayı istedik! İşte ayrıntılar!

Dolaplarınız veya tezgâhınız her ne kadar şık olsa da yanlış fayans seçimi yüzünden kötü bir mutfağa sahip olabilirsiniz. Atmosfer değiştirici gücü sayesinde mutfakların vazgeçilmez parçaları arasında yer almaktadır. Burada mutfağınıza tam anlamıyla dinamik bir hava katmayı istediğiniz zaman mutlaka kapsamlı bir araştırma sürecini yakından takip ediyor olmanız gerekiyor.

Son zamanların en çok tercih edilen fayans modeli cam modellerdir. Temizliğinin kolay olması nedeniyle tercih ediliyor olsa da nötr görüntülü olması sadelikten yana olanları etkilemektedir. Mutfaklar oldukça kir barındırabilen yerler olmaları nedeniyle temizlenebilen fayans seçmek oldukça önemlidir. Mutfak tezgah arası modellerine dair kapsamında farklı seçenekler karşımıza çıkar!

Mutfak Tezgah Arası Fayans Modelleri
Mutfak Tezgah Arası Fayans Modelleri

Mutfak tezgâhınız ahşapsa, ahşapla uyumluluk sağlaması adına tezgâh üstü döşemelerinizi ahşap tercih edebilirsiniz. Bu sayede tezgâhınız ve duvar döşemeleriniz birbiriyle uyum içinde görünecektir. Aynı zamanda kolay temizlenebilirliği, dayanıklı olması gibi artılar elde edebilirsiniz.

 • Parlak ve ışıltılı tezgâh üstü fayansları mutfaklarında gösterişi seven kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.
 • Özellikle metalik tarza ışık tutan modeller göz alıcı görünmektedir.
 • Gümüş, altın, pirinç, krom renklerinde tercih edebilir görenlerin hayran kaldığı bir mutfağa sahip olabilirsiniz.
 • Göz önünde bulundurmanız gereken noktalardan bir tanesi ise parlak yüzeyler kimyasal ürünlere dayanıklılık göstermeyebilmektedir.
 • Mutfak gibi yağlı alanlarda parlak seramikler her ne kadar göz alıcı gözükse de yanlış tercihler arasında bulunabilmektedir.
 • Doğal taş desenine sahip fayanslar da 2023 yılının gözde modelleri arasında bulunmaktadır.

Doğru Karo Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Yeni mutfak yaptırmasanız sadece yeni fayanslar seçiyor olsanız bile bu konuda özen göstermeniz oldukça önemlidir. Eski mutfak dolaplarının göze batmamasını sağlayan unsurlar arasında mutfağınıza seçtiğiniz karoların etkisi bulunmaktadır. Mutfak duvarlarında yer alan fayanslar sayesinde duvarlarınızın yağ içinde kalmasını engellersiniz. Aynı zamanda güzel görüntü sağlamak için de fayanslar kilit parçalardandır.

Seramikten imal edilen fayanslar daha uygun fiyatlara sahipken doğal taşlardan üretilen karolar yüksek fiyatlara sahiptir. Taştan üretilen karolar maliyetli olsa da kullanım ömrü diğerlerine nazaran daha uzundur. Bakımı zor olarak düşünülse de kendine özgü güzelliği sayesinde bakım zorluğu pek önemsenmemektedir. Hangi malzemeden üretilmiş olursa olsun zevklerinize, mutfağınıza uyacak seçenekler sınırsızdır.

Doğru Karo Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?Doğru Karo Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Özellikle mutfak tezgah arası fayans modelleri gündeme geldiği zaman karşımıza yeni nesil çözümler çıkıyor. Burada bir karar verirken kendi yaşam alanınızın ve mutfağınızın tüm dekorasyonunu da dikkate alıyor olmanız gerekiyor. Mutfağınızda doğal taştan imal edilmiş fayanslara yer verecekseniz dikkat etmeniz gereken birkaç detay bulunmaktadır.

 • Taşın özelliğini, parlaklığını kaybetmemesi için yoğun kimyasallarla değil de taşın temizlenmesini sağlayan ekipmanlar kullanılmalıdır.
 • Yoğun kimyasal içeren malzemeler taşların parlak yüzeyinin deforme olmasına neden olabilmektedir.
 • Duvar fayanslarında genellikle mermerler kullanılmaktadır. Parlak yüzeyleri nedeniyle yerlerde kullanıma imkân sağlamamaktadır.

Mermer fayansları dilerseniz gri, krem, beyaz, siyah gibi sade tonlarda seçebilirsiniz. Fayans sektöründe yaşanan yenilikler nedeniyle dilerseniz çarpıcı, canlı renklere de mutfağınızda yer verebilirsiniz. Mozaik desenler barındıran karolar her mutfağa uyabilecek renk çeşitliliğine sahiptir. Mutfak tezgah arası fayans modelleri tam olarak beklentinizi karşılayacak bir özelliğe sahip olabilir. Ancak bu tarz uygulamaları hayata geçirmeden önce detaylı bir araştırma yapmanız gerekiyor.

Mutfağınızda Tezgâh Üstünde Kullanabileceğiniz Seçenekler
Mutfağınızda Tezgâh Üstünde Kullanabileceğiniz Seçenekler

Mutfağınızda Tezgâh Üstünde Kullanabileceğiniz Seçenekler

 • Kireçtaşından üretilen karolar da sıklıkla mutfaklarda karşımıza çıkmaktadır.

Klasik tonlardan farklı renklere kadar geniş renk seçeneğiyle müşterilere sunulmaktadır. Özellikle gri rengi mutfaklarda oldukça şık, modern bir hava yaratmaktadır.

Fabrikasyon fayanslarda da çeşitlilik fazladır. Mutfağınıza uyum sağlayacak mat veya parlak formlardan dilediğinizi seçebilirsiniz. Aynı zamanda farklı desenlere sahip modellerde sıklıkla tercihte bulunulan ürünler arasındadır. Ham maddesi porselen olan fayanslar yüksek ısıda imal edildikleri için son derece dayanıklıdır. Sıklıkla zeminlerde kullanılıyor olsalar da duvarlarda da kullanılabilmektedir.

 • Mat yüzeye sahip karolar mutfağında sadelikten hoşlanan kişilerin ilk tercihleri arasındadır.

Dış yüzeyi parlak olmadığı için ışığı yansıtmaz. Mutfak dolaplarınız ve tezgâhınızla uyum sağlamanın ilk seçeneklerindendir. Mavi, yeşil, siyah, krem, beyaz gibi tonlar çok tercih edilen fayanslardır.

 • Mutfağınızın dolapları sade renklerden oluşuyorsa bu sadeliği kırmak adına renkli seramik seçimi yapabilirsiniz.
Mutfağınızda Tezgâh Üstünde Kullanabileceğiniz Seçenekler
Mutfağınızda Tezgâh Üstünde Kullanabileceğiniz Seçenekler Nelerdir

Eğer sadeliği muhafaza etmek istiyorsanız herhangi riske girmeden beyaz veya krem renge sahip mat modellerden seçim yapabilirsiniz. Sade dolaplarda parlak metal görüntülü modellerde oldukça şık görünmektedir.

 • Mutfağınız doğal ışık alıyorsa, sıcak görünüm yaratmak isterseniz ahşap görünüme sahip fayanslardan seçimde bulunabilirsiniz.
 • Doğal taş ya da ahşap görünümler en soğuk mutfaklarda bile ortamı ısıtan havaya sahiptir.
 • Işık almayan karanlık mutfaklar için en doğru seçenekler açık renklerden oluşan mat karolardır.

YouTube video

Krem, beyaz ya da açık gri tonları sayesinde düşük ışığa rağmen aydınlık mutfağa sahip olabilirsiniz. Minimum renk, desen kullanmanız mutfağınızın ferah, göz yormayan özellikte olmasını sağlayacaktır. Dilerseniz pastel tonlara sahip eskitme fayansları de küçük mutfağınızda yer verebilir şirin bir hava oluşturabilirsiniz. Mutfak tezgah arası fayans modelleri konusunda hazırladığımız fotoğraf galeriniz dekorasyonunuzda işinize yarayabilir!

Mutfak Tezgah Arası Fayans Modellerinde Yeni Trendler

Bu yılın önemli bir trendi, mutfak tezgah arası için kullanılan fayansların boyutlarının büyümesidir. Artık daha büyük ve daha az eklem noktasına sahip fayanslar tercih ediliyor. Büyük boyutlu fayanslar, temiz bir görünüm yaratmanın yanı sıra bakımı da daha kolay hale getiriyor.

2023’te mutfak tasarımında doğallığın vurgulandığını görmekteyiz. Doğal taş dokulu fayanslar, rustik ve modern tarzı bir araya getirerek şık bir görünüm oluşturmanıza yardımcı olur. Özellikle mermer ve traverten gibi taş dokuları tercih edilen seçenekler arasında yer alıyor.

Sadelikten uzaklaşan bir diğer trend ise parlak renkler ve cesur desenler. Mutfak tezgah arası fayanslarında artık cesur renk tonları ve desenler görmeye başlayacağız. Bu trend, mutfak alanınızı canlandırmak ve karakter katmak isteyenler için ideal bir seçenek sunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.