Ev Dekorasyon Blogu

Küçük Mutfaklar için Mutfak Masası

0

Küçük mutfaklar için mutfak masası modelleri söz konusu olduğu zaman karşımıza geniş kapsamlı bir ürün yelpazesi çıkar. Mutfaklar evlerdeki en önemli mekanlardandır. Uzun vakitlerin geçirildiği bu yerler bu nedenle özenle dekore edilmelidir. Büyük mutfaklarda mobilya ve dekorasyon düzenlemesi daha özgürce gerçekleşirken, durum küçük mutfaklarda daha problemli olabilmektedir. Dar mutfaklara sahip kişiler genellikle ne tarz masa kullanacaklarına dair ikileme düşebilmektedir.

Minimal hatlara sahip mutfak masaları modellerinin kısıtlı olduğu düşünülse de aslında birçok seçeneği içinde barındırmaktadır. Mutfağınız küçükse büyük mobilyalardan kaçınmanız gerekecektir. Halihazırda kısıtlı hareket alanınızı büyük mobilyalar daha da daraltacaktır. Bunun yerine işlevsel özelliklere sahip masalardan yana seçimde bulunmalısınız. Küçük mutfaklar için mutfak masası modelleri tam da bu noktada mükemmel seçenekleri beraberinde getiriyor. Mutfak masası modelleri söz konusu olduğu zaman karşımıza tam anlamıyla dekorasyon başarısına sahip olan ürünler çıkar.

Apartman dairenizin mutfağındaki kullanılabilir alanı azsa ve nasıl masa seçimi yapabileceğinizi düşünüyorsanız sizin için araştırma gerçekleştirdik. Birbirinden farklı masa modellerinden zevkinize uyacak modellere göz atabilirsiniz. Böylece tam da istediğiniz özelliklere sahip bir şekilde mutfağınıza uygun masa modellerini tercih edebilirsiniz. İşte Küçük mutfaklar için mutfak masası modellerine dair işinize yarayacak bilgilerin tamamı!

Küçük Mutfaklar için Mutfak Masası
Küçük Mutfaklar için Mutfak Masası

Küçük Mutfaklarda Köşe Takımları

Boyutları küçük olan mutfaklarda köşe takımlarının kullanılamayacağı düşüncesi hâkim olsa da aslında bu düşünce yanlıştır. Mutfaklarının bir köşesi boş olan kişiler rahatlıkla köşe takımını kullanabilirler. Özellikle uzun vakitler harcanan bu yerlerde köşeye uygun yerleştirilen mobilyalarla konforlu vakitler geçirilebilmektedir. Burada mutfak masası modelleri hakkında bir karar verirken mutlaka köşe takımlarını dikkate alıyor olmalısınız.

Mutfağınızın köşesinin uygun ölçülerine göre üretilen ürün takımları dilediğiniz renkte ve materyalde olabilmektedir. Mutfağınızın genel dekorasyonuna uyabilecek tarzda yaptırabilirsiniz. Ahşap modeller sıklıkla tercih edilmektedir. Bu takımlarda minderler yer aldığından dolayı koltuk konforunu sağlamaktadır. Küçük mutfaklar için mutfak masası modelleri tam da bu noktada konforlu tasarımlar olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

YouTube video

Küçük mekanlarda alanı son derece işlevsel kullanmak gerekir. Köşe takımları da küçük mutfakların işlevsel kullanımı ile ortaya çıkan mobilya tiplerindendir. Sırt bölgesinin duvara gelmesi sayesinde en az 6 kişinin rahatlıkla oturmasını sağlamaktadır. Küçük mutfaklar için mutfak masası tam da bu noktada katlanabilen masa modelleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Katlanabilen Masa Modelleri

  • Duvara Monte Edilebilen Masalar

Duvara montelenen modeller hareket alanı son derece sınırlı mutfaklar için hayat kurtarıcıdır. Açılır özelliğe sahip olduğundan dolayı kullanırken açabilir işiniz bittikten sonra kapatabilirsiniz. Bu tip masaların eğer 3 tarafı da açıksa 4-5 kişinin birlikte oturmasına imkân vermektedir. Dilediğiniz renkte seçimde bulunabilirsiniz.

  • Yuvarlak Masalar

Mutfağınızda yuvarlak masa kullanmak istiyorsanız az yer kaplaması için katlanabilir özellikte olmasını tercih edebilirsiniz. Halihazırda yuvarlak mobilyalar fazla yer kaplayabildiklerinden dolayı katlanabiliyor olması yerden tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

  • Portatif Raflı Modeller

Küçük mutfaklara yönelik tasarlanan modellerden birisi de portatif özelliklilerdir. Açıldığında 4 kişinin yemek yiyebileceği masaya dönüşen bu mobilyalar duvara sabitlenmektedir. Kullanmak için açıldığında içindeki raflı sisteme de ulaşılmaktadır. Bu raflarda süs objeleri kullanabileceğiniz gibi cam kavanozlarda kullanabilirsiniz.

Küçük Mutfaklarda Köşe Takımları
Küçük Mutfaklarda Köşe Takımları
  • Tezgâha Bağlı Masalar

Mutfak tezgahınızın devamıymış gibi görünen bu modeller alandan tasarruf etmeniz adına faydalı seçimlerden bir tanesidir. Oldukça şık görünmeleri sayesinde modern mutfaklarda sıklıkla yer verilmektedir.

Çok Amaçlı Masalar

Küçük mutfaklarda minik alanların bile son derece işlevsel kullanılması birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Özellikle depolama alanlarının küçük mutfaklarda yetersiz olması farklı mobilya tasarımlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu mobilya modellerinden bir tanesi de çok amaçlı masalardır. Birbirinden farklı tasarımlar barındıran bu tarz modeller küçük mutfak sahiplerine ekstra depolama alanı sağlamaktadır.

Çok amaçlı masaları duvara monteli özellikte seçebileceğiniz gibi tekerlekli modellerden de seçebilirsiniz. Duvara montelenen modelde masanızı kullanırken indirebilirsiniz. İndirdiğinizde duvara sabitlenmiş olan yüzeyinde açık raf sistemine sahip olabilirsiniz. Bu kısımda dilerseniz dekoratif objeler kullanabilir dilerseniz de konservelerinizi stoklayabilirsiniz.

Mutfak Masası Nasıl Yerleştirilmelidir?
Mutfak Masası Nasıl Yerleştirilmelidir?

Tekerlekli mutfak masası modelinde ise hareket alanınız oldukça geniş olacaktır. Tekerleklere sahip olması sayesinde mutfağınızın dilediğiniz yerine rahatlıkla sürükleyebilirsiniz. Açılabilir kapanabilir özelliği sayesinde küçük mutfaklara yönelik üretilmiştir. Ortasında yer alan çekmecelerinde dilediğiniz ürünleri saklayabilirsiniz. Bazı modellerinde açık raf sistemi de yer alabilmektedir.

Mutfak Masası Nasıl Yerleştirilmelidir?

Mutfağınız için en uygun tasarıma sahip masayı seçtikten sonra geriye nasıl yerleştireceğinize karar vermek kalacaktır. Özellikle küçük mutfaklarda masaların doğru yerleştirilmesi mutfağın içinde rahat hareket edebilmek adına önemlidir. Mutfağınızda yer problemi bulunmuyorsa masanızı ortalayarak yerleştirebilirsiniz.

Seçtiğiniz masanın modeli yuvarlaksa duvara dayayarak yerleştirmeniz masadan tam kapasite faydalanmanıza olanak sağlamayacaktır. Bu nedenle küçük mutfaklar için yuvarlak masalar pek tavsiye edilmemektedir. Kare ya da dikdörtgen özellikli masanızı küçük mutfağınızda duvara dayamanızı tavsiye ederiz. Bu sayede hareketlerinizin kısıtlanmasını minimum seviyeye indirebilirsiniz.

Mutfak Masası Nasıl Yerleştirilmelidir?
Mutfak Masası Tasarımları

Masanızı eğer açılık kapanır özellikli tercih ettiyseniz kolayca açabileceğiniz şekilde yerleştirmeniz faydalı olacaktır. Yemek masanızın kolay erişilebilir yerde bulunması mutfak içindeki işleriniz için oldukça elverişli olacaktır. Mutfak tezgahınıza yakın olduğu taktirde yemek masanızı ikinci tezgâhınız olarak da kullanabilirsiniz. Bu sayede olası alan problemlerinizin önüne geçebilirsiniz. Küçük mutfaklar için mutfak masası modellerine dair bir karar verirken fotoğraf galerimizdeki bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Küçük Mutfaklar için Mutfak Masası Nasıl Olmalıdır?

Küçük bir mutfakta, alanı en iyi şekilde kullanmak büyük önem taşır. Mutfak masasının tasarımı, katlanabilir veya genişletilebilir özellikler içerebilir. Bu tür özellikler, ihtiyaç duyulduğunda masanın boyutunu ayarlayarak alan tasarrufu sağlar. Aynı zamanda duvar kenarlarına monte edilebilen çıkıntılı masa tasarımları da alan optimizasyonuna yardımcı olabilir.

Küçük mutfaklar genellikle depolama alanı açısından sınırlıdır. Bu nedenle, mutfak masasının tasarımı içinde ek depolama alanları düşünmek oldukça mantıklıdır. Alt bölmeler, çekmeceler veya raf sistemleri, özellikle mutfak eşyalarını düzenlemek ve düzenli tutmak isteyenler için büyük bir avantaj sunar.

Mutfak masası, sadece yemek yemek için değil, aynı zamanda çalışma alanı olarak da kullanılabilir. Çalışma masası olarak kullanıldığında, laptop veya defterler için yeterli alan sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır. Ayrıca, masanın yüzeyi kolay temizlenebilir malzemelerden yapılmış olmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.