Ev Dekorasyon Blogu

Köşe Cam Perde Modelleri 2023 Modası

0

Köşe cam perde modelleri, yaşam alanlarına fark katar! Estetik görsellik konusunda oldukça başarılı olan Köşe cam perde modelleri kullanışlıdırlar da… Bu tür tasarımlarda perde seçimine dikkat etmek gerekmektedir. Perde seçimi kadınlar için eğlenceli olabilir. Çünkü evimize yeni bir şey yaptırmak ya da bir evi yeni baştan düzmeye çalışmak hepimizi mutlu eder. Çünkü perde aslında bir evi gösteren en önemli öğedir. Dışarıdan bakıldığında da perde modeli dikkat çekici olur. Bazen dışardan gördüğümüz perdeler bile dikkatimizi çeker ve ne kadar hoş gözüküyor dememize sebep olur. Bu nedenle perde yaptırmaya karar verdiğimizde ince eleyip sık dokuyarak karar veririz. Bu durum perde dekorasyonu açısından da geçerlidir.

Köşe Cam Perde Modelleri
Köşe Cam Perde Modelleri

 Perde yaptırmak için öncelikle ölçü alınmalıdır. Uygun ölçü alındığından perde daha düzgün duracaktır. Kendi başınıza perde ölçüsü alabilirsiniz ancak bunu çok tavsiye etmeyiz. Çünkü birkaç cm bile perde dikiminde kötü bir görüntü vermesine sebep olabilir. Doğru ölçüm için perde firmanızın gelerek ölçü alması daha doğru olacaktır. Ancak her cam birbiriyle aynı özellikte değildir. Her evin camlarının ölçüleri ve yapılış biçimleri mimarisine göre değişiklik gösterir. Bu durumlarda iyi bir perde tercihi yapabilmek için bütün model seçenekleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.  Özellikle Köşe cam perde modelleri mükemmel bir dekorasyonun harika tamamlayıcısı olabiliyor.

Köşe Cam Perde Modelleri Nelerdir?

Perde seçiminde en çok zorlayabilecek modellerden birisi de köşe cam şeklinde olan camlardır. Köşe camlara perde diktirilirken nasıl diktirmeliyim diye düşünüp dururuz. Yatay olarak boydan boya mı yoksa o köşe olan kısmı ayrı mı diktirmeniz gerekir sorusuna cevap bulmaya çalışalım. Köşe camları l şeklinde cam olarak da tarif edebiliriz. Zorlayıcı gibi görünse de doğru tercihler yaparsak iyi bir görüntü elde edebiliriz. Köşe camlar genellikle boyuna yere kadar uzun olabilir. Bu durum işimizi biraz daha kolaylaştırır. Köşe cam perde modelleri hakkında bir karar vermeden önce detaylı bir araştırma sürecinden geçmeniz gerekiyor.

Köşe Cam Perde Modelleri Nelerdir?
Köşe Cam Perde Modelleri Nelerdir?

Ebatlarına uygun uzun güneşlik dikilebilir üzerine tül ve fon perde kullanılabilir. Köşe olan kısmı ayrı diktirmenizi önerebilirim. Hem temizlik açısından hem de görüntü açısından daha iyi durabilir. Temizlik olarak nasıl bir kolaylık sağlar buna bir bakalım. Eğer tek parça diktirmeye karar verirseniz zaten camlarınız enine ve boyuna oldukça geniş olduğu için upuzun bir perde oluşmuş olur. Yıkarken çıkarması sıkıntılı olur kocaman bir perde yıkamak ve takmak zorunda kalırsınız. Bu nedenle köşe tarafını ölçülerini iyi alarak diktirmeniz daha mantıklı olacaktır. Böylece harika bir tasarıma imza atma şansınız olacaktır. Perde dekorasyonu konusunda da köşe perdeler harika bir etkiye sahiptirler.

Köşe Cam Perdeler Nasıl Olmalıdır?

Her perde de dikim ölçüleri önemlidir. Ancak köşe perdelerde bir tık daha önemli sayılabilir. Çünkü eğer ölçüler doğru alınmaz ise fazlalık durumunda yoğun kabarık bir görüntü oluşacaktır. Eksik dikilmesi halinde zaten çok daha kötü bir sonuç ortaya çıkar. Peki köşe perdelerde fon perdeyi nasıl kullanmalısınız. Bu durumda iki seçeneğiniz vardır. Bunlardan birincisi normal düzende köşe tarafı kapsamayacak şekilde her iki yana fon perde diktirebilirsiniz. Diğer durumda ise köşe perdenin başladığı yere fon koyabilir ve diğer en başa fon koyabilirsiniz. Evinizde bu iki durumda da nasıl duracağını en iyi siz bilebilirsiniz. Tabi ki anlaştığınız perde firması bu durumda size destek olacaktır.

Köşe Cam Perdeler Nasıl Olmalıdır?
Köşe Cam Perdeler Nasıl Olmalıdır?

Köşe cam perdelerde şu konuya da dikkat edilmelidir. Fon perde kullanırken duvara sabitlenen bir aparat vardır. Fon perdeyi yana doğru ipiyle o aparata takarız. Ve daha iyi bir görüntü oluşur. Aynı zamanda eve güneş ışığı girmesi açısından da önemlidir. Çünkü sürekli fon perde açık bir şekilde durmaz. Köşe camlara perde yaptırılırken cama bu aparat takılamayacağını göz önünde bulundurmalısınız. Bu neden perdeyi bağlamak için perdecinize fon kumaşından bir parça yaptırabilirsiniz. Bu şekilde perdeyi toplama şansınız olur. Köşe cam perde modelleri tam da bu noktada üst düzeyde etkiye sahip olan tasarımlar olarak karşımıza çıkıyorlar.

Köşe Cam Perdelerde Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Köşe cam perdelerde bir başka öneri daha verebiliriz. Köşe olmayan tarafa istediğiniz perdeyi diktirip fonlarınızı koyabilirsiniz. Köşe kalan kısma ise sadece tek kruvaze bir sistem perde diktirebilirsiniz. Bu durumda da harika bir görüntü oluşacaktır. Elbette bu tarz köşe camlarda illa normal kumaş perde kullanmak zorunda değilsiniz. Stor perde de burada işinize yarayabilir. Güneşlik kumaş yerine stor perde diktirebilirsiniz. Üzerine ise ebatlara uygun tül satın alabilirsiniz. İlla fon perde kullanmanıza gerek yoktur. Köşe cam perde modelleri konusunda bir karar verirken mutlaka ayrıntılı bir araştırma sürecini yakından takip etmeniz gerekiyor.

Köşe Cam Perdeler Nasıl Olmalıdır?
Köşe Cam Perdeler Nasıl Olmalıdır?

Özellikle evinizin o odası ya da salonunuz çok küçükse veya eşya kalabalığı çok fazlaysa fon perde kullanmamanızı önerebiliriz. Çünkü fon perde açık renk dahi kullanılsa artı bir kalabalığa sebep olabilir. Bu arada her perdenin kendine özgü yıkama talimatı vardır. Bu talimatlar dışında yıkama işlemi yaparsanız sonuç oldukça kötü olacaktır. Perde firmasından aldığınız perdenin nasıl yıkanacağı hakkında bilgi istemeyi unutmamalısınız. Köşe cam perde modelleri hakkında bir karar verirken kendi yaşam alanınızın genel dekorasyon özelliklerini dikkate almanız gerekiyor. Sonuç olarak köşe cam perde modellerinin her zaman yaşam alanlarına pozitif bir etki kattıklarını ifade edebiliriz.

Fon perde seçimi nasıl olmalı?

Fon perde seçerken, mekanın duvar rengi, mobilyalar ve diğer dekorasyon elemanları ile uyumlu bir renk paleti oluşturmak önemlidir. Kontrast yaratmak istiyorsanız cesur renkler tercih edebilirsiniz, ancak daha sakin bir atmosfer istiyorsanız mevcut renk tonlarına uygun nötr veya pastel renkler tercih edebilirsiniz.

Fon perdelerde desen ve dokular, mekana derinlik ve karakter katar. Diğer dekoratif öğelerle uyum sağlamak için desen ve dokuları dikkatlice seçmelisiniz. Eğer odada zaten desenli mobilyalar veya duvar kağıdı gibi unsurlar varsa, daha sade ve tek renkli bir fon perde tercih edebilirsiniz. Desenli fon perdeler ise daha sade bir ortamı canlandırabilir.

Fon perdeler sadece dekoratif bir amaç taşımaz, aynı zamanda işlevselliği de gözetmelisiniz. Mekanın ışık ihtiyacını düşünerek ışığı ne kadar geçirmesini istediğinize karar vermelisiniz. Eğer fazla ışık istemiyorsanız blackout (ışığı engelleyen) özellikli perdeler tercih edebilirsiniz. Ayrıca perdelerin açılıp kapanması kolay olmalı ve günlük yaşantınıza uygun olmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.