Ev Dekorasyon Blogu

Kavanozdan Neler Yapılır? Pratik 3 Yöntem

0

Kavanozdan neler yapılır? Çok uzun yıllardır hayatımızda olan cam kavanozlar son yıllarda kullanıldıktan sonra ya da sadece tasarlamak amaçlı çok farklı tasarımlarla karşımıza çıkıyorlar. Cam kavanozların bu kadar tercih edilme nedenlerinden bir tanesi de sağlık açısından zarar ve etkisi olmamasıdır. Kullanımı basit olan cam kavanozlar plastik kavanozlara göre daha estetik ve hoş gözükmektedir. Peki, cam kavanozdan neler yapılır? İşte merak edilen ayrıntıların tamamı!

 Uzun süreli kullanılması da çevremize karşı aldığımız en iyi önlemlerden bir tanesidir. Tek kullanımlık olmaması tekrar tekrar kullanılabiliyor olması çevremizi korumamıza yardım eder. Cam kavanozların her yıl daha farklı modellerini, boyutlarını görmekteyiz. Her bütçeye uygun cam kavanoz bulmak oldukça kolaydır.

Kavanozdan Neler Yapılır? Pratik 3 Yöntem
Kavanozdan Neler Yapılır? Pratik 3 Yöntem

Cam kavanozları alıp kullandıktan sonra biriktiriyorsanız artık biriktirmeyeceksiniz. Çünkü cam kavanozlar ile birbirinden farklı onlarca tasarım yapılabilmektedir hem de bunları siz evinizde kendiniz yapıyor olmanızda büyük bir avantajdır. Büyük, küçük, dar ya da geniş demeden tüm cam kavanozlarınızı yeni bir eşyaya dönüştürmeniz hiçte zor değildir.

Cam kavanozlardan mumluk, mutfak dekorasyonu, modern baharatlık, kumbara, vazo, kalemlik gibi pek çok farklı fikir ile değerlendirebilirsiniz. Evinizde olan düğmeler, kurdeleler, renkli toplar gibi hem çocuğunuz ya da kardeşinizle verimli aktiviteler yapabilir hem de kendiniz eski kavanozları değerlendirip evinize yeni dekoratif ürünler yapabilirsiniz. 

Kavanozdan Kalemlik Yapımı

Evinizde elinizde olan eşyalar ile cam bir kavanozunuzu değerlendirmek istiyorsanız kavanozunuz ile kalemlik yapabilirsiniz. Eğer kullanmadığınız bir kavanozunuz varsa en iyi değerlendirme şekillerinden bir tanesi kalemlik yapmaktır. Bu aktiviteyi ister kendiniz isterseniz de küçük kardeşleriniz ya da çocuklarınız ile yapabilirsiniz.

Hem siz eğlenirsiniz hem de çocuklar eğlenmiş olur. Böylelikle verimli vakit geçirmiş sayılırsınız. Cam kavanozdan kalemlik yapmaya başlamadan önce ihtiyacımız olan şeyler; 

 • Bir adet cam kavanoz
 • Bir adet dilediğiniz renkte sprey boya
 • Yapışkanlı bant
 • Sıvı yapıştırıcı
 • Kalın ip
 • Makas
 • Renkli kalemler

Bu kavanozdan kalemlik yapılırken kullanılan malzemeler genel olarak herkesin evinde bulunan ve kolaylıkla bunun malzemelerdir. Ürünlerimizi hazırladıktan sonra kavanozdan kalemlik yapmaya başlayabiliriz.

Kavanozdan Kalemlik Yapımı
Kavanozdan Kalemlik Yapımı
 1. İlk adım olarak kavanozumuzda eğer üzerinde önceden kalma yapışkanlar, etiketler varsa iyice yıkamalı ve temizlemeliyiz. Üzerinde hiçbir şekilde pürüz kalmamalı.
 2. Daha sonrasında kavanozunuzu seçmiş olduğunuz sprey boyna ile boyayınız.
 3. Kavanozun vidalı kısmına sıvı yapıştırıcı sürüp daha sonrasında elinizde bulunan ipi dikkatli ve güzel bir şekilde sarınız.
 4. Yapışkanlı bant ile istediğiniz desen ve süsleri dilediğinizce yapıştırabilirsiniz. Süsleme aşaması tamamen sizin zevkinize kalmış.
 5. Kalemliğiniz hazır artık kalemlerinizi doldurup kullanabilirsiniz.

Kavanoz İle Yapılan Etkinlikler

Kullanmadığınız kavanozlar ile birçok çeşitte aksesuar yapabilirsiniz. Elinizde bulunan kavanozları değerlendirmenin en iyi yolu kavanozları tekrar tekrar farklı amaçlarla kullanmaktır. Bu sayede hem bilinçli tüketiciler olup çevremize atık çıkartmamış oluruz hem de geri dönüşüm yolunda bizlerde bazı adımları atmış sayılırız. Bu nedenle evimizde kullanmadığımız cam kavanozları çok çeşitli şekillerde kullanabiliriz. 

 • Cam kavanozlarını dilediğince boyayarak kalemlikler yapabilirsiniz.
 • Cam kavanozlarınızı boyayarak kapağına da delik açarak kumbaralar yapabilirsiniz.
 • Kullanmadığınız cam kavanozları ile saksılar yapabilir ve duvarlarınıza asabilirsiniz.
 • Sabunluk aparatı takarak kendi sabunluğunuzu kendiniz yapabilirsiniz hem de kendi tarzınızla.
 • İçlerine mum doldurarak kendi mumluğunuzu kendiniz yapabilirsiniz.
 • Küçük kağıtlara notlar yazarak kavanoza doldurup arkadaşlarınıza ya da sevgilinize hediye edebilirsiniz.
 • Kavanozlar ile kar küreleri yapabilirsiniz.
 • Cam kavanozlarınızı çekmecelerinizde ya da masalarınızın üzerinde düzenleyici olarak kullanabilirsiniz. İstediğiniz renklere boyayıp odanıza farklı bir görüntü katabilirsiniz.

Kavanoz, konserve işlemi için önemli bir ekipman parçasıdır. Kavanozları ısıtmak ve sterilize etmek ve konserve işlemi sırasında sıcak su tutmak için kullanılır. Kavanoz ayrıca daha sonra kilerinizdeki veya bodrumunuzdaki rafa konan konserve ürünler için bir saklama kabı görevi görür. Birkaç farklı kavanoz türü mevcuttur, ancak en popüler olanları cam veya plastikten yapılmıştır. Cam kavanozlar plastikten daha dayanıklıdır. Ancak daha pahalı ve kırılabilirler.

Cam Kavanozdan Neler Yapılabilir?

Evlerimizde her gün cam kavanozlar kullanıyoruz ve içindeki ürünler bitince bir kenara kaldırıp bırakıyoruz. Peki, sizce o kavanozlar orda durmasa evinizin başka köşelerinde kullanma amaçlı dursa daha hoş olmaz mı? Peki ya kavanozdan ne yapılır?  Kavanozlarınızı renklendirip birçok amaç için kullanabilirsiniz. Ufak cam kavanozları tek renk ya da rengarenk yapıp mutfağınız için baharatlıklar yapabilirsiniz.

Tekrardan renklendirip ya da süsleyip vazolar ya da saksılar yapabilirsiniz. Mutfakta ya da banyoda düzenleyici olarak değerlendirebilirsiniz. İçine renkli ya da tek renk led ışık koyarak farklı bir aydınlatma yapabilirsiniz. Çocuklarınızla beraber kumbara yapıp çocuğunuzun daha istekli para biriktirmesine sebep olabilirsiniz. Yılbaşına yaklaşırken sevdiklerinize kavanozlardan kar küreleri yapıp onları mutlu edebilirsiniz. Hem bu şekil hediyeler manevi değeri olan hediyelerdir çünkü el emeği vardır. Birçok farklı şekilde evinizde bulan kavanozları değerlendirebilirsiniz.

Kavanoz İle Yapılan Etkinlikler
Kavanoz İle Yapılan Etkinlikler

Kavanoz Süslemesi

Kavanozdan neler yapılır? Cam kavanozdan harika süslemeler yapılabilir. Eğer sizde evinizde duran ve kullanmadığınız kavanozları değerlendirmek istiyor ama ne yapacağınızı bilmiyorsanız öncelikle evinizde bulunan malzemelere bakıp karar vermeye başlayabilirsiniz. Elinizdeki kavanozları tekrar değerlendirmek için yeni malzemeler almaya gerek yoktur.

Elinizde bulunan sprey boylarlar, cam boyaları, silinmeyen kalemler, renkli stickerlar  gibi malzemeler ile süsleyebilirsiniz. Bu süslemeler sadece sizin tarzınız ve sizin emeğiniz olduğu için içinizden geldiği gibi değerlendirebilirsiniz. Dışına kalemler ile desenler çizebilir, yazılar yazabilir, ışıklandırabilir ya da ipler ile etrafını sarabilirsiniz. 

Renkler, ipler ya da yazmak istediğiniz her türlü yazıya karar verip evinizdeki malzemeler ile birçok çeşitte kavanozlarınızı değerlendirebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey kullanmadığınız kavanozlar ve evinizde bulunan eşyalardır. Gerisini yapmak oldukça kolaydır. Bütün bu bilgiler ışığında Kavanozdan neler yapılır? Bu aşamada kavanozların değerlendirmesinden söz etmemiz gerekmektedir.

Kavanoz Değerlendirme

Herkesin evinde kullanmadığı bir sürü kavanoz mutlaka vardır. Evimiz bazı yerlerinde öylece duran ve yer kaplayan kavanozlardan artık kurtulmak istiyor olabilirsiniz fakat atmakta istemiyor olabilirsiniz. Kavanozlarınızı tekrar değerlendirmeyi hiç düşündünüz mü? Peki, Kavanozdan neler yapılır? Dahası nasıl değerlendirilir?

Kavanozlarınızı geri kullanabilmek için bir sürü çeşit yapılabilecek şeyler vardır. Bunları yapmak için dışarıdan almanız gereken şeylere gerek yoktur. Yalnızda kendi evinizde olan ürünlerle bile kavanozlarınızı değerlendirebilirsiniz.

Kavanoz İle Yapılan Etkinlikler
Kavanoz İle Yapılan Etkinlikler

Cam, geniş bir kullanım alanına sahip çok yönlü, geri dönüştürülebilir bir malzemedir. Bakımı da kolaydır ve uygun şekilde bakılırsa onlarca yıl sürebilir. Cam kavanozları değerlendirirken bulanık veya çizik olmadıklarından emin olmanız gerekmektedir. Eğer öyleyse, kavanozun kötü yapıldığının bir işareti olabilirler.

Kapağın kavanoza iyi oturup oturmadığını da anlayabilirsiniz. Kapak ile kavanoz arasında herhangi bir boşluk görmek istemezsiniz. Çünkü bu, kavanozun düzgün bir şekilde kapanmayabileceğinin bir göstergesidir. İdeal olarak, konserve yapmak için cam kavanozlar ararken, evde bunları düzgün bir şekilde saklamak için yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olmak istersiniz.

Kavanozdan neler yapılır? Kavanozdan, başta süs eşyaları olmak üzere çok sayıda farklı aksesuar yapabilirsiniz. Hatta kalemlik gibi işe yarar tasarımları da kavanozları kullanarak yapabilirsiniz. Siz de galerimizdeki örnekleri inceleyerek; yeni fikirler edilebilirsiniz.

Cam kavanozdan saksı olur mu?

Evet, cam kavanozlar harika saksılara dönüşebilir. Çünkü cam kavanozların yapısı saksı olmaya oldukça müsaittir. Özellikle dekoratif görsellik olarak oldukça başarılı olan cam kavanozlardan mükemmel saksılar oluşturabilirsiniz. Unutmamak gerekir ki bitkiler yaşam alanları açısından her zaman pozitif bir etkiye sahiptir. Bu aşamada cam kavanozdan yapılan saksılar mükemmel derecede iş görür!

Cam kavanozlar konusunda bir karar verirken saksı yapmak harika bir fikirdir. Burada kavanozdan saksı yaparken farklı renk boyalardan faydalanmak estetik görsellik konusunda harika bir fikirdir. Bir de cam kavanozları özellikle orkide gibi kökleri güneş ışığı isteyen çiçekler için kullanabilirsiniz. Böylece dekorasyon konusunda çok daha başarılı bir şekilde saksılar elde edebilirsiniz!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.