Ev Dekorasyon Blogu

Halat ipten Avize Yapımı

0

Halat ipten avize yapımı en sıra dışı hobi fikirleri arasında yer alır. Evde kendin yap projeleri kapsamında sıklıkla yapılan dekoratif objelerden bir tanesi de avizelerdir. Aydınlatma ünitelerinizi kendiniz yapmaya karar verdiğinizde evinizde imzanızı taşıyabilecek avizelere sahip olabilirsiniz.

Mağazalardan yüksek fiyatlara satın alabileceğiniz aydınlatmaları oldukça düşük rakamlara mal edebilirsiniz. Hayal gücünüzü konuşturarak tasarlayacağınız avizeler evinizin sıcak bir yuva gibi görünmesine fayda sağlayacaktır. Böylece kendi evinizi tam da sizi yansıtan bir hava katabilirsiniz.

Kendi avizelerinizi tasarlamak istiyorsanız zorlanmadan yapabileceğiniz projelere sizin için yer verdik. Birkaç malzemeyle yemek masası üzerine ya da oturma salonunuza aydınlatma ünitesi tasarlayabilirsiniz. Evde avize yapımı gündeme geldiği zaman halat ipten avize yapımı her zaman popüler seçenekler arasında yer almıştır.

Halat ipten Avize Yapımı
Halat ipten Avize Yapımı

Halat İpten Avize Yapımında Kullanılan Malzemeler

Halat ipten avize yapımı gündeme geldiği zaman karşımıza geniş kapsamlı seçenekler çıkar. Burada farklı malzemelerden de rahatlıkla söz edebiliriz. Malzemenin yapısına göre farklı tasarımların karşımıza çıktığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Bu aşamada size önerebileceğimiz model için malzemeler aşağıdaki gibidir;

Malzemeler

  • Urgan halat
  • Ampul ve ampul kablosu
  • Makas
  • Tutkal, silikon tarzı yapıştırıcılar
  • Eski kullanmadığınız avize iskeleti
  • Tasarımınızı zenginleştirebileceğiniz kavanoz, ağaç parçası vb. materyaller
  • Mat siyah sprey boya
Halat İpten Avize Yapımında Kullanılan Malzemeler
Halat İpten Avize Yapımında Kullanılan Malzemeler

Halat ipten Avize Yapımı Nasıldır?

Halattan avize yapımı oldukça kolay projeler arasında yer almaktadır. Öncelikle kullanacağınız halat hasır olursa oldukça şık görünecektir. Dilerseniz krem rengi olan klasik halatlardan da faydalanabilirsiniz. İşe öncelikle ampul kablosuna halatı dolayarak başlamanız gerekecektir. Halatın sabitlenmesi için tutkal ya da silikon gibi kuvvetli yapıştırıcılarla sabitlenmesi gerekmektedir. Kabloyu kapladıktan sonra neredeyse tasarımınız tamamlanacaktır. Büyük boyutlu ampul tercihinde bulunarak tasarımınızı zenginleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir; Balondan Avize Yapımı

Tasarımınızı yemek masası üzerinde kullanmayı düşünüyorsanız 3’lü avize olacak şekilde tasarlayabilirsiniz. Örneğin 3 ampullü aydınlatmalar masaların üzerinde oldukça şık görünmektedir. Ampullerin dümdüz aşağı inmesi yerine dilerseniz tahta parçasına dolama yapabilirsiniz. Ya da denizci düğümü atarak tasarımlarınızı hareketlendirebilirsiniz. Kavanoza geçirdiğiniz minik ampuller salonunuzda şirin bir hava oluşturmak için yeterli olacaktır.

Kullanmadığınız artık zevklerinize hitap etmeyen avizeniz varsa dışını halatla kaplayarak yeni bir model ortaya çıkarabilirsiniz. Avizenizin parçaları birbirinden ayrılabiliyorsa dilerseniz ayırarak dilerseniz de ayırmadan halatla sarmaya başlamalısınız. İplerin kesim yerlerinin yani uçlarının belirgin olmaması için sarma işleminde özenli davranmanız gerekmektedir. İlk etapta küçük, dar kısımları sarmanız daha sağlıklı olacaktır.

Halat ipten Avize Yapımı Nasıldır?
Halat ipten Avize Yapımı Nasıldır?

Ampulleri tutan kısımlar dar alanlardan olduğundan kaynaklı halatla sarma işlemine bu bölümlerden başlayabilirsiniz. İpleri tutkal yardımıyla dikkatle yapıştırarak ilerlemelisiniz. Elinizdeki makasla fazla ipleri kesebilir, uç kısımların belli olmamasına yönelik kırpma işlemleri yapabilirsiniz. Lambanın metalik kısmının gözükmemesi aydınlatmanızın mükemmel görünmesi için önemlidir. Bu aşamada oldukça vakit harcayabilirsiniz fakat önemli olan yaptığınız avizeniz ne kadar özen barındırırsa o kadar güzel görünecektir. 

Kaplama yapacağınız avizeyi dilerseniz evinizdekilerden kullanabilirsiniz dilerseniz de ikinci el eşya satanlardan oldukça ucuz fiyatlara satın alabilirsiniz. Avizeniz nasıl özelliklere sahip olursa olsun fark etmeyecektir. Halatla kaplayacağınız için en demode avizeler dahi oldukça modern görünecektir. Avizeniz mat renklerde değil de pirinç krom gibi parlak formlardaysa halatla sarmadan önce mat renklere boyamak isteyebilirsiniz. Özellikle mat siyah renk şık olacaktır. 

YouTube video

Boyama işlemini gerçekleştirirken avizenizi bir yere asarak boyamanız önemlidir. Boyanmamış yer kalmaması ve eşit düzeyde olmasına yönelik asmanız elzemdir. Spreyinizin tamamını bitirmemeniz sarma işleminden sonraki rötuşlar için gerekli olacaktır. Halatları yapıştırırken tutkal kullanabilirsiniz fakat silikon kullanmanız daha sağlam yapışmasını sağlayacaktır.

Tutkalların yapışmasını beklerken vakit kaybı yaşayabilirsiniz. Tutkal tarzı yapıştırıcılar silikon kadar hızlı kurumadığı için halat sarma işlemiyle uzun süre uğraşabilirsiniz. Tutkalla yapıştırma yapmak istiyorsanız halatların yapışkanlığı tutana kadar mandalla sabitleyebilirsiniz. Boşluklar oluşmaması için ip boyunca tutkal ya da silikon kullanmanız daha iyi bir tercih olacaktır.

Halat ipten Avize Yapımı Nasıldır?
Halat ipten Avize Yapımı Nasıldır?

Ulaşması zor olan kısımlardan ipi sarmaya başlamayı tercih edebilirsiniz. Avizenizin şekline göre ulaşması zor kısımlar farklılık gösterebilmektedir. İnce metalli ayrıntılı avizeniz varsa halatınızın ince olmasını isteyebilirsiniz. Dilerseniz dar kısımlarda ince, geniş kısımlarda kalın halat ipini tercih edebilirsiniz. Hem bu sayede aydınlatmanıza farklı doku katmış olursunuz.

Avizeniz için Son Dokunuşlar

İplerin bağlantı kısımlarını gizleyebilmek için yatay tarzda uçların birbirini tamamlayacağı şekilde kesebilirsiniz. Bu kısımları da birbirine yapıştırdığınız taktirde bağ kısımları fark edilmeyecek ve bir bütün gibi duracaktır. Avizenizin ortasına tamamen sarmanıza yetecek kadar boşluk olmazsa üzerinden ipinizi geçebilirsiniz. Hem bu sayede ekstra yorum katmış olursunuz. Halat ipten avize yapımı tam da bu noktada mükemmel bir görsellik ortaya koyacaktır.

Sarma işleminiz tamamlandığında geriye fazla kısımların tıraşlanması kalmaktadır. Avizenizin pürüzsüz gözükmesi için iplik parçalarını makas yardımıyla kesebilirsiniz. Avizenizin alt kısmı yuvarlaksa dilerseniz o kısma halatlardan püskül yapabilirsiniz. Metal topçuktan oluşuyorsa topu çıkarıp yerine ahşap boncuk yerleştirebilirsiniz. Böylece Halat ipten avize yapımı konusunda önemli bir adımı tamamlamış olursunuz.

Son dokunuşlarınızı tamamladıysanız geriye halattan imal ettiğiniz aydınlatmanızı evinizin neresinde kullanmak istediğinizi karar vermek kalıyor. Dilerseniz yatak odanızda dilerseniz de oturma odanızda rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Halat ipten avize yapımı gündeme geldiği zaman karşımıza tam anlamıyla göz alıcı tasarımlar çıkar. Biz de fotoğraf galerimizde hem şık hem de fonksiyonel olan modellere yer verdik.

Halat İpten Avize Yapımında Kullanılan Malzemeler

Avizenin ana yapısını oluşturan malzeme halat iplerdir. Farklı kalınlık ve renk seçeneklerine sahip olan halat ipler, doğal ve rustik bir görünüm sağlar. İp seçiminiz avizenizin tarzına uygun olarak belirlenmelidir. Halat ipleri şekillendirmek ve sabitlemek için bir avize çerçevesine ihtiyacınız olacak. Çerçeve, avizenin genel yapısını oluşturur ve halatların düzgün bir şekilde yerleştirilmesini sağlar.

Avizeyi aydınlatan kısım, avizenin merkezinde yer alır. Bu bölüme uygun bir avize kablosu, duy ve ampul eklenmelidir. Halatları kesmek ve şekillendirmek için bir makas veya maket bıçağına ihtiyacınız olacak.  Halatların sabitlenmesi için güçlü bir yapıştırıcıya ihtiyaç duyabilirsiniz. Hangi yapıştırıcıyı kullanmanız gerektiği, seçtiğiniz malzemelere bağlı olarak değişebilir. Avizenizi tavana asmanızı sağlayacak bir askı mekanizması da gereklidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.