Ev Dekorasyon Blogu

Evde Geri Dönüşümle Saat Yapımı

0

Evde geri dönüşümle saat yapımı harika bir fikirdir! Son dönemlerde atık maddelerle, geri dönüşüm kampanyası dahilinde kullanılabilecek eşyalar yapılmaktadır. Bu eşyalardan bir tanesi de evde geri dönüşümle saat yapmaktır. Evdeki atık malzemelerle hayal gücünüzü çalıştırarak yeni tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz. Atık malzemelerden kendin eşyalar yapmak son derece popüler hale gelmektedir. Geri dönüşüm fikirleri açısından saat yapımı her zaman popüler bir seçenektir.

Atık malzemeleri tekrar hayata döndürebilirsiniz. Atık malzemelerle işlevsel eşyalar oluşturabilirsiniz. Bu sayede içinizdeki tasarımcı ruh sayesinde evinize kişisel dokunuşlar yaparak sıcak bir hava oluşturabilirsiniz. Geri dönüşüm aktivitesini çocuklarınızla ve sevdiklerinizle birlikte yaparak eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz. Bu aşamada Evde geri dönüşümle saat yapımı konusunda bir karar vermeden önce detaylı bir araştırma yapmanız gerekecektir.

Bu yazımızda sizlere atık malzemelerle evde geri dönüşümle saat yapma fikirlerinden bahsedeceğiz. Kendi emeğinizle yaptığınız geri dönüşüm saatleri çok hoşunuza gidecek. Sizlere bu yazımızda atık malzemelerle evde geri dönüşümle saat yapımının aşamalarından bahsedeceğiz. İşte Evde geri dönüşümle saat yapımı konusunda merak ettiğiniz ayrıntılara dair tüm ayrıntıların tamamı!

Evde Geri Dönüşümle Saat Yapımı
Evde Geri Dönüşümle Saat Yapımı

Geri Dönüşümle Saat Yapımının Aşamaları

Bu paylaşımımızda sizlere ilham olabilmesi adına her evde olan bir atık malzemeden saat yapımına dair aşamalardan bahsedeceğiz. Bu sayede atık malzemenize geri dönüşüm kapsamında işinize yarayacak, zamanı takip edebileceğiniz bir saate dönüştüreceksiniz. Hazırsanız evde geri dönüşümle saat yapımı tarifimize gelelim.

İlk etapta ihtiyacınız olacak şey bir adet tava. Boyutunun herhangi bir önemi yok. Büyük kullanmadığınız bir tava saatin gösterişli olabilmesi adına ilk tercihiniz olabilir. Tavanızın, aşınmış, yanmış ve eskimiş olması saat yapmanıza engel olmayacaktır. Eskimiş tavanız yapacağınız bir baç adımla tasarım harikası bir saate dönüşecek.

Bu tarifimizde ihtiyacınız olacak diğer malzemeler; saat motoru, sünger, fırça, tutkal, çeşitli renkte boyalar ve dergi-gazeteden kesilmiş görseller. Saati yaptıktan sonra kullanmaya başlamak için son etapta bir tane kalem pile ihtiyaç duyacaksınız. Bütün bu malzemeleri kırtasiyelerden temin edebilirsiniz.

Geri Dönüşümle Saat Yapımına Dair Fikirler
Geri Dönüşümle Saat Yapımına Dair Fikirler

Evinizde diğer faaliyetlerinizden arta kalan renkli boyaları ve fırçaları kullanabilirsiniz. Bu aktivitede ne kadar atık malzeme kullanırsanız, geri dönüşüme o kadar faydanız olacak. Eski gazete ve dergileri de geri dönüşümümüzde kullanacağız. Saat motoru satın almak yerine evinizde kullanmadığınız, atıl durumda olan duvar saatinin motorunu söküp kullanabilirsiniz.

Öncelikle eski tavamızı zımpara kağıdıyla zımparalamanız gerekecek. Ardından beyaz boya ya da varsa astar boyayla tavanın üzerini boyamalısınız. İlk kat boya kuruduktan sonra ikinci kat içinde beyaz boyayı kullanmalısınız.

İkinci etapta gazete veya dergilerden hoşunuza giden görselleri kesmelisiniz. Saatin rakamları için örneğin gazetede yer alan sayılardan yararlanabilirsiniz. Bu etapta gazete veya dergi yerine hayal gücünüz ve el becerinizle de tavanın üzerine saatleri siz ekleyebilirsiniz. Seçim tamamen sizlere kalmıştır.

Matkap yardımıyla boyadığımız ve çizim yaptığımız tavanın tam ortasına delik açmanız gerekiyor. Deliği açtıktan sonra gazete veya dergiden kestiğiniz görselleri tutkal yardımıyla tavaya yapıştırın. Eski saatinizden söktüğünüz motoru saatinizin ortasına yerleştirin ve monte edin. Kalem pili taktıktan sonra saatin çalışıp, çalışmadığını kontrol edin. Artık saatiniz hazır ve mutfağınızın en güzel köşesinde kendine yer bulmalı.

Geri Dönüşümle Saat Yapımının Aşamaları
Geri Dönüşümle Saat Yapımının Aşamaları

Geri Dönüşümle Saat Yapımına Dair Fikirler

Eğer evinizde kullanmadığınız bir tava yoksa üzülmeyin. Sizler için daha farklı fikirlerimiz de var. Örneğin tava yerine yine kullanmadığınız bir turta pişirme kabını geri dönüşüm kapsamında saate dönüştürebilir ve mutfağınızı dekore edebilirsiniz. Boyaya bile gerek duymadan saat yapımında kullanabilir, misafirlerinizden iltifatlar alabilirsiniz. Sizlere saatini nerden aldığınızı sorabilirler!

Kullanmadığınız metal objeleri kullanarak endüstriyel tarzda yapılmış bir saat yapabilirsiniz. Örneğin, kullanmadığınız ve nereye ait olduğunu bilmediğiniz anahtarları rakamlar için kullanabilirsiniz. Eskimiş bir küpe ya da kolye ucu da olabilir. Zincir, anahtarlık halkası, çivi, vida gibi materyaller kullanabilirsiniz. Daire şeklinde kestiğiniz mukavvanın üzerine siyah ya da renkli bir karton yapıştırıp, yine kullanmadığınız saat motorunu ekleyerek modern bir saat yapabilirsiniz.

Plastik şişe veya bidon kapakları, tek kullanımlık kâğıt bardaklar ya da evinizde artık kullanmadığınız plastik objelerle eski bir yuvarlak tepsinin üzerine monte ederek saat yapabilirsiniz. Geri dönüşümle saat yapma işlemini çocuğunuzla ya da ailenizle bir proje haline getirebilir. Birlikte hep hayal gücünüzü geliştirip hem de el becerinizi kontrol edebilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey bir miktar hayal gücüdür. Çünkü Evde geri dönüşümle saat yapımı tam anlamıyla özgün bir tasarım olarak karşımıza çıkmaktadır.

Geri Dönüşümle Saat Yapımının Aşamaları
Geri Dönüşümle Saat Yapımının Aşamaları

Kırılmış mandalları boyayabilir ve yuvarlak şekle getirip saat şeklinde kullanabilirsiniz. Evinizdeki pipetleri büyüklü küçüklü kesip yuvarlak forma getirebilir ve saat oluşturabilirsiniz. Plastik kaşıklarda saat yapımı için hayal gücünüzle tasarlayabileceğiniz materyaller. Böylece mükemmel bir tasarıma imza atarak; yaşam alanınızda kendinize özgü tasarımları hayata geçirme fırsatını elde edersiniz.

Evinizde olan yıpranmış saatleri boyayarak vernikleyerek ve birkaç tasarım fikri düşünerek tekrar hayata döndürebilirsiniz. Sonuç olarak Evde geri dönüşümle saat yapımı her zaman harika bir seçenek olarak karşımıza çıkar. Burada bir karar vermeden önce mutlaka detaylı bir araştırma sürecini yakından takip ediyor olmalısınız. Ancak bu sayede harika bir tasarıma imza atabilirsiniz.

Siz de size özel oluşturduğumuz fotoğraf galerimizden en güzel saat örneklerini inceleyerek; kendiniz yapabilirsiniz!

Evde Yapılabilecek Saat Tasarımları Neler?

Evinizde bulunan ahşap parçaları kullanarak benzersiz bir saat tasarlayabilirsiniz. Ahşap plakaları kesip şekillendirerek istediğiniz desenleri oluşturabilir, ardından bir saat mekanizması ekleyerek tasarımınızı tamamlayabilirsiniz.

Eski veya kullanılmayan vinil plakları değerlendirerek retro tarzda saatler yapabilirsiniz. Plağı biraz ısıtarak veya şekil vererek farklı formlar elde edebilir, ardından uygun bir saat mekanizması ile plak üzerine saat işaretlerini ekleyebilirsiniz.

Bir çerçeve veya eski bir saat kullanarak duvarınızı süsleyebilirsiniz. Çerçeve içine farklı boyutlarda saat işaretlerini veya tasarım elementlerini yerleştirerek görsel olarak çekici bir saat oluşturabilirsiniz.

Eski kitap sayfalarını kullanarak şık ve edebi bir saat tasarlayabilirsiniz. Kitap sayfalarını kesip katlayarak farklı şekiller elde edebilir, ardından bir saat mekanizması ekleyerek tasarımınızı tamamlayabilirsiniz.

Yuvarlak bir taşı temizleyip boyayarak saat işaretleri oluşturabilirsiniz. Taşın doğal dokusunu kullanarak benzersiz bir görünüm elde edebilir, ardından saat mekanizmasını ekleyerek saat tasarımınızı tamamlayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.